Artystyczne stylizacje

Weekend w górach

wyprawa w góry
Wielu z nas planuje w te wakacje wypoczywać w południowym rejonie Polski. Jednak częstokroć podróżnicy nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest dobre przygotowanie do urlopu w górach. Ubieranie się na górską ekskursję tak, jak na plażę może mieć bardzo poważne następstwa dla naszego zdrowia, a wręcz dla życia!

Należyte buty to podstawa. Wszelkiego rodzaju mokasyny, klapki, a nawet trampki bądź adidasy przydają się na spacer po Krupówkach, lecz nie na górskie szlaki. Niestety w sezonie na bardzo wielu szlakach (często tych najtrudniejszych, w Tatrach) możemy zaobserwować cały asortyment sklepu obuwniczego. A z przyczyny owej bezmyślności podróżników GOPR rokrocznie notuje coraz to większą liczbę wypadków. (Wskazane jest także pamiętać, iż w poniektórych krajach, przykładowo na Słowacji, za akcję ratowniczą musimy zapłacić!) Oczywiście na włóczęgi najlepsze oraz najbezpieczniejsze są specjalne nieprzemakalne buciki trekkingowe za kostkę oraz z profilowaną podeszwą.

górski krajobraz
Autor: www.szklarskaporeba.pl
Źródło: www.szklarskaporeba.pl

Praktycznie każdy sklep górski – znajdź więcej – oferuje podobne buciki Zapewnią nam przede wszystkim bezpieczeństwo, nawet w największy skwar możemy zwichnąć nogę próbując przejść strumień po kamieniach. W bucikach trekkingowych nie musimy również bać się opadów. Niestety odpowiednie buciki do górskich wędrówek to wydatek paruset złotych. Jeśli przerasta to potencjał naszej kieszeni, zabierzmy chociaż obuwie z profilowaną podeszwą, jakie zagwarantuje nam lepsze przyleganie. Lepiej wtenczas zrezygnować z trudniejszych szlaków i wybierać łatwiejsze szlaki, przebiegające dolinami. Do butów winniśmy obowiązkowo przyodziać dobre, bawełniane skarpetki. Jeśli wybieramy się na dłuższą wycieczkę, to nawet dwie pary (grubsze wkładamy na cieńsze) – usztywnią stopę oraz ochronią ją przed otarciami.

Osłona przed słońcem. W górach może nam bardzo dokuczyć słoneczko. Nie można zapominać o ochronie głowy (obowiązkowo u maluchów) czapką albo kapeluszem. Łatwiej w tym miejscu także o poparzenia z powodu rzadszego powietrza (szczególnie w wyższych partiach). Stąd tak ważne jest aplikowanie kremów z filtrem parę razy na dzień. Przydadzą się również dobre okulary przeciwsłoneczne.

buty, góry
Autor: nie
Źródło: pixabay.com
Rzecz jasna szlak górski (poprzednia strona) to nie rewia mody – ubierając się na eskapadę winniśmy kierować się przede wszystkim wygodą. Ubrania wybierzmy lekkie (jeans odpada, jest nadto sztywny), przewiewne a także praktyczne. Wskazane jest zabrać rezerwową koszulkę na zmianę. Najodpowiedniejsze będą koszulki typu T-shirt – krótki rękawek ochrania ramiona przed słońcem oraz ochrania je przed otarciami od plecaka. Panie powinny zrezygnować ze spódnic na rzecz krótkich szortów (najodpowiedniej do kolan). Idealne będą takie z dopinanymi nogawkami bądź podwijane – ogromnie przydatne, kiedy zrobi się chłodno czy szlak jest sporadycznie uczęszczany oraz zarośnięty pokrzywami.

W sklepie Camp nabędziemy również polar oraz kurtkę przeciwdeszczową- oferta dostępna tutaj.