Artystyczne stylizacje

Jak wybrać odpowiednią albę i dodatki do komunii?

Pierwsza komunia święta
Tygodnie poprzedzające pierwszą komunię świętą, to czas gorączkowych przygotowań. Komunia, choć jest przede wszystkim doznaniem duchowym, wymaga planowania i logistyki godnej najlepiej funkcjonujących organizacji. Jedną z najważniejszych spraw, o której warto pomyśleć wcześniej, jest wybór sukni i dodatków. Zależnie od płci dziecka i zwyczajów danej parafii, może to być suknia dla dziewczynki, garnitur dla chłopca oraz alby dla dzieci obojga płci.
Ubrania na pierwszą komunię
Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Wybierając suknię dla dziewczynki, kierujmy się podstawową zasadą: szyk i elegancja polegają na umiarze, zaś nadmiar jest wrogiem szykownych stylizacji i może zniszczyć czar nawet najpiękniejszej sukienki. Na początku zanalizujmy, jaką figurę ma dziecko i w jakim fasonie sukni będzie wyglądać najlepiej. alby komunijne o łatwym fasonie, zgrabne i eleganckie, będą odpowiednie w każdej sytuacji. Z kolei suknie obfitujące w zdobienia nie będą prezentować się dobrze na dziewczynkach otyłych i niewysokich, gdyż będą je pogrubiać. Wybór sukienki, to oczywiście sprawa gustu, ale pamiętajmy o proporcjach, gdyż najważniejszą kwestią jest to, aby dziewczynka ładnie wyglądała w danym modelu i wspaniale się w nim czuła.

Pamiętajmy, że ubiór do pierwszej komunii świętej, to nie tylko sukienka. Eleganckie białe pantofelki będą idealnym uzupełnieniem stroju. Najlepiej, żeby buty były białe lub kremowe, na jasnej, raczej płaskiej podeszwie. Czasem dla dziewczynek produkowane są buty komunijne na malutkim obcasie. Najważniejsze jednak, żeby miały zakryty przód.

Wianki komunijne
Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Torebka dla dziewczynki jest tak samo ważna jak buty. Najważniejszą sprawą jest dobór fasonu pasującego do sukni. Gdy suknia jest prosta, torebka może stanowić piękną ozdobę stroju, gdy ma sporo zdobień, zdecydujmy się na prostą i gładką opcję. W sklepach komunijnych jest multum koronkowych lub prostych torebek ozdobionych kokardkami, ozdobnymi kamykami lub kryształkami. Torebka nie może być zbyt duża, ma zmieścić jedynie książeczkę modlitewną, różaniec i chusteczkę. Najlepiej weźmy torebkę na pasku, aby dziewczynka nie skupiała się cały czas na trzymaniu torebki i na jej pilnowaniu.

Kolejnym ważnym elementem stroju jest wianek. Możemy kupić klasyczny model, wianek z żywych kwiatów, wianek z woalką, toczek bądź diadem. Na głowach dziewczynek mogą pojawić się też jasne opaski lub spinki z wpiętymi we włosy kwiatkami. Najlepiej jednak pozostać wiernym tradycji i wybrać raczej skromne wianki do pierwszej komunii świętej. Delikatna ozdoba głowy jest najbardziej dziewczęca i doda dziecku wdzięku.