Artystyczne stylizacje

Szale – historia kominów

kominy
Niezbędnymi elementami stroju noszonymi nie tylko zimą są z całą pewnością dodatki tj. szale, szaliki, chustki, apaszki, bandany czy też kominy.

bandana
Źródło: Stanteks
Bandany były ongiś ubierane przez francuskich dokerów. Spopularyzował je Wiktor Hugo autor „Nędzników” (dla tych którzy to w zabieganiu zapomnieli autora jednej z popularniejszych opowieści francuskiego Naturalizmu). Jedną z głównych postaci tej pozycji był paryski łobuz Gawrosz.

Hej, spójrz na portal (http://lokikoki.pl/pol_m_kategorie_stylizacja-wlosow_gumy-385.html)!, to niesamowite, że znowu tak szybko jest w tamtym miejscu coś aż tak atrakcyjnego, trzeba to koniecznie sprawdzić!

Stąd – pewnie przez liczne ekranizacje (od 1909 do 2012 aż 32) stały się one tak bardzo popularne używane.

Bandany noszą współcześnie nawet już małe dzieci. Matki i nianie stroją swoich Jasiów czy Mareczków w dżinsowe spodnie, sportowe bluzy, a na szyję zawiązują chłopcom standardową czarną bandanę albo też nowoczesne kolorowe chustki bardzo często w dość krzykliwych jak na chłopięcą modę barwach. Niedawno weszły w modę także kominy z naturalnych tkanin. Zasadniczo bez znaczenia jest w jakim wieku jest urwis – może jeszcze nie chodzić – a na wzór starszego brata ubiera się go w bandanę. Do dyspozycji matki, opiekunki mają sporą ilość wzorów. Mogą dostać nie tylko bandany kolorowe ale także z nadrukami najczęściej przedstawiającymi postacie z lubianych filmów animowanych np. „Pingwiny z Madagaskaru” albo z „Kubusia Puchatka”.

szal
Autor: Tosca Blu
Źródło: Tosca Blu

Nie tyko mali chłopcy noszą bandany ale i ich troszkę bardziej grzeczne siostry, które wzorują się na swych modnych mamusiach. Sprawdź bandany z naturalnych tkanin. W tym dziale dziecięcej mody znajdujemy wzorowanie się na „dorosłych” trendach, tak więc są to również desenie czerpane z kultur ludowych.

Rzecz jasna i dorośli wkładają ten rodzaj garderoby, zwłaszcza wiosną. Wśród dorosłych podobnie jak u maluchów wiek ani płeć są bez znaczenia. Mężczyźnie najbardziej do twarzy w bandanie w zestawieniu ze skórzaną kataną, dopasowanych spodniach dżinsowych no i oczywiście motoru (najlepszy byłby Harley-Davidson i to w barwach ciemnozielonych).

Możemy też ujrzeć bandanę w ubiorze męskim nieco mniej rockowym. Pan wybierający zabawy nieco bardziej spokojne niż jazda na motocyklu, na weekendowy spacer z rodziną może sobie ubrać odpowiednio dobraną chustę do swojego ulubionego sportowego swetra i z pewnością będzie świetnie się prezentował gdy razem z równie szykowną rodziną podczas spaceru zaglądnie do zacisznej, kameralnej kawiarenki na mocne aromatyczne espresso po obiedzie.