Artystyczne stylizacje

W jakim celu pobieramy krew? Co dzięki takiej czynności jesteśmy w stanie się dowiedzieć? Jak przygotować się do badania?

lekarz
Badanie krwi to badanie podstawowe. W taki sposób pobrana krew jest cennym źródłem informacji o stanie zdrowia pacjenta, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykryć sporo nieprawidłowości w działaniu organizmu.

badanie krwi
Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Źródło: Bird&Co Sp. z.o.o.
Tego rodzaju badanie wykonywane jest na czczo, najbardziej korzystnie w porannych godzinach. Wyróżnić możemy kilka tego rodzaju badań. Jest więc morfologia krwi, jaka polega na ilościowym określeniu różnorodnych rodzajów krwinek, a także badaniu niektórych ich właściwości w próbce. Do wykonania morfologii wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt, natomiast wynik badania ukazywany jest na wydruku komputerowym. Następnym badaniem jest rozmaz krwi – . Przeprowadza się go, gdy dostrzeże się nieprawidłową morfologię.

Tego typu badania pomagają w wykryciu zmian, jakie świadczą o zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym, obecności pasożytów lub chorobach nowotworowych. Taką próbkę krwi bada się za pomocą automatu albo pod mikroskopem. Do badania tego rodzaju pobierana jest bardzo często krew (sprawdź jak zrobić badanie krwi) żylna z żyły łokciowej. W przypadku, jak do badania potrzebna jest krew tętnicza, powinniśmy ją pobrać z tętnicy udowej. U małych dzieci prezentuje się to inaczej, gdyż krew pobiera się z opuszki palca. Jak należy się do tego przygotować? Generalnie powinniśmy być na czczo, natomiast przed badaniem jesteśmy w stanie wypić nieduże ilości niegazowanej wody. Najlepiej na trzy dni przed badaniem odłożyć preparaty ziołowe, witaminy oraz minerały w tabletkach. Żeby zminimalizować ryzyko infekcji trzeba umyć się przed badaniem – . Laboratoria najczęściej pobierają krew w godzinach porannych, najlepiej zjawić się na kilka minut przed wyznaczoną godziną.

morfologia
Autor: Oliver Symens
Źródło: http://www.flickr.com
Ruch powoduje podwyższenie ciśnienie krwi, które nie jest zalecane w okresie pobierania krwi, a więc jak przyjdziemy na ostatnią chwilę to musimy się z tym liczyć. Niezbędnie trzeba poinformować lekarza o tym, jakiego typu przyjmujemy leki, czy są to pigułki antykoncepcyjne oraz czy przebyliśmy żółtaczkę zakaźną, czy może wirusa HIV. Należy również poinformować o pozostałych chorobach zakaźnych. W każdym dużym mieście bez kłopotu znajdziemy punkt, gdzie pobiera się krew, jest to jednak oczywiście bardziej proste w dużych miastach, więc jak badanie krwi Wrocław przykładowo będzie do tego dobrym miejscem.