Artystyczne stylizacje

Jakie są pozytywy z nauczenia się szydełkowania?

wełniane rękawiczki
Jeszcze nie tak dawno temu w szkołach uczono dziewczęta robótek ręcznych. Był to przedmiot stały w programie, dzięki czemu panie potrafiły później wykonywać zróżnicowane zadania związane z szyciem. Zresztą przez długie lata robótki ręczne były najczęściej występującym sposobem spędzania wolnych chwil przez kobiety. Było to bez wątpienia bardzo pożyteczne.

brązowe wełniane rękawiczki
Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie bowiem robótki tego typu ulegają zapomnieniu w dobie maszyn do szycia niewymagających nawet ingerencji żywej osoby. Można zaobserwować, że coraz więcej osób na dzień dzisiejszy nie potrafi przyszyć oderwanego guzika. Nieskomplikowane, w dawniejszych czasach tak popularne zadania mogą obecnie wykonać nieliczni. Z drugiej strony jednak obserwuje się swoiste odrodzenie robótek ręcznych, przykładowo szydełkowania. Już nie tylko starsze panie sprzedające na ulicy czapki ręcznie robione (czapki – oferta na i maskotki z włóczki widzi się z szydełkiem w ręku. To, co jeszcze niedługi czas temu uważano za przeżytek, stopniowo znów staje się popularne.

HaftowanieHaft jest metodą ozdabiania materiałów z użyciem charakterystycznych grubszych nici. Osoba wprawiona w haftowaniu może uzyskać właściwie dowolny wzór, od nieskomplikowanych motywów geometrycznych, aż po skomplikowane rośliny i zwierzęta. Haft kojarzy się głównie z różnorodnymi serwetkami, w ten sposób można jednak uzyskać o wiele więcej. Przykładem mogą być zegary. Wyhaftowanie dekoracyjnego wzoru zegara może być czasochłonne i możliwe do stworzenia jedynie przez wprawioną osobę, jednak po dodaniu wskazówek i zegarowego mechanizmu efekt często okazuje się wart poświęconego czasu. Tego rodzaju elementy są świetną ozdobą mieszkania.

Robótki na drutach
Jedną z najbardziej popularnych robótek ręcznych są te z zastosowaniem drutów. Zwykła robótka tego rodzaju polega na wykonywaniu prostego fragmentu materiału, na przykład zimowego szalika, z wykorzystaniem dwóch drutów. Bardziej zawiłe formy wymagają zastosowania większej liczby drutów. Przykładowo do stworzenia produktów takich jak rękawiczki (info na czy skarpetki wełniane potrzeba aż pięciu małych drutów. Robótka na drutach ogólnie nie jest trudnym zadaniem. Najbardziej istotne jest opanowanie podstawowych ruchów, a następnie wyćwiczenie ich.