Artystyczne stylizacje

Moda – kto decyduje o tym, co jest modne?

images
Moda to dość ciekawa dziedzina… nie całkiem wiemy czego, ale po części: świata sztuki, kawał świata show biznesu, a także po prostu przemysłu. Modzie poddaje się dużo ludzi, mimo że nie wszyscy mają choć cień pojęcia, o co w tym zagadnieniu chodzi.

Ale zacznijmy na nowo. Moda to wybrany trend, który wywodzi się częściowo z tego, co w danym okresie podoba się ludziom: materiały białe, czarne; czy panie wolą w danym sezonie nosić sukienki czy spodnie. A jednocześnie wiele dyktują autorzy mody, którzy mają wiele do powiedzenia w tej kwestii, choć z punktu widzenia ignoranta pierwszy lepszy pokaz mody ogranicza się do pokazania zbioru dziwactw, jakich nikt przy o pełni zdrowia psychicznego nigdy nie ubierze do wyjścia na ulicę.

Gust ludzi i projektantów miesza się i przeplata, a ostatecznie narzuca pewien rytm temu wszystkiemu i dyktuje pewne wzory. Z tego powodu, jeśli jakiś ważny w świecie mody znawca powie, że kobiecość w ciepłym sezonie lepiej wyrażą spódniczki mini niż kiecki i spodnie, może się okazać, że kobiety zaczną je nosić, takie spódniczki zaczną być cenione i wprowadzona zostanie taka właśnie moda.

Jednak nie powinno się oczekiwać, że wszyscy, którzy chcieliby wyglądać dobrze i nie wyróżniać się spośród tłumu, choć pragną poddawać się takim nurtom, poczną się nią blisko interesować i uważnie podglądać wszystkie aktualne decyzje guru mody, celebrytów i innych ludzi, którzy narzucają jakieś wzorce w ciuchach na dany sezon. Z pomocą takim osobom przychodzą salony, które mogą wydawać się pójściem na łatwiznę, gdyż przynoszą wszystko na tacy, jednak jakże pomocne, niedrogie, użyteczne i gustowne… Do sieci, jakie sprzedają ciekawe, gustowne i z pewnością modne ciuchy, da się zaliczyć takie nazwy jak Zara, H&M, Reserved, C&A i dużo pozostałych. Szczególnie łatwo znaleźć ubrania Zara czy innych firm przede wszystkim w galeriach handlowych, jakich sporo znajduje się w większych polskich miejscowościach. Znów: mimo że zdaje się to najbanalniejszym z możliwych opcji i w mniemaniu profesjonalistów jest to mało właściwe podejście do problemu mody i kreowania własnego wizerunku, ubieranie się w salonach Zara i innych jest dogodne, niezbyt kosztowne, pozwala nie odróżniać się z tłumu niewłaściwymi ubraniami i utrzymać nieco swojego własnego wizerunku.