Artystyczne stylizacje

Kurtki wykonane ze skóry są co roku na czasie

kurtka
Skórzana kurtka jest jednym z nieśmiertelnych klasyków. Nie ma co zastanawiać się czy warto posiadać ją w swej garderobie, albowiem będzie nam służyć latami. Jest tak uniwersalna, że może być nie tylko kurtką ale także marynarką! Elegancka, klasyczna, czy można chcieć więcej? Kurtka skórzana sprawdzi się w każdych okolicznościach.

kurtka
Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com
Jej korzenie wywodzą się bezpośrednio ze stroju wojskowego. Już w czasie I wojny światowej nosili je niemieccy piloci bombowców. Ich wytrzymałość doceniono również po wojnie. Stały się częścią umundurowania amerykańskiej policji. W latach 50. szkoły w USA zabraniały uczniom noszenia kurtek motocyklowych, co jak można się spodziewać uczyniło z nich jeszcze większy symbol buntu.

Przez kolejne dekady kurtki skórzane przewinęły się przez najznamienitsze pokazy mody. Stanowiły podstawę w luksusowych kolekcjach Chanel czy Vivienne Westwood. Obecnie projektuje się je w najróżniejszych formach. Powstają także modele inspirowane klasyką, lecz wykonane ze sztucznej skóry.

Kurtki ze skóry można zestawiać dla bardziej drapieżnego looku z letnimi sukienkami, bądź nawet koronkami. Ciekawy efekt otrzymamy, zestawiając ją wraz ze zwiewną spódnicą i jedwabną bluzką. Jej drapieżny charakter zrównoważą kolorowe, jasne dodatki. Jeżeli ma to być stylizacja „z pazurem”, możemy połączyć skórę z rurkami, topem z sieciówki oraz ciężkimi butami. W roli dodatków mogą nam posłużyć modne naszyjniki, wisiory lub bransoletki.

skóra
Autor: Cocktail’me
Źródło: Cocktail’me
Pamiętajmy, że modele z wydatnymi klapami dodadzą objętości górnej części sylwetki ciała. Przeznaczone są więc raczej dla drobnych pań (figura typu A). Gdy chcemy dodać sobie wzrostu wybierzmy model ze stójką. Jeszcze niedawno uważano, że krótsze kurtki są zarezerwowane dla nastolatek, panie dojrzałe powinny zaś wybierać dłuższe fasony. To już przeszłość, ponieważ dziś styliści zdecydowanie odrzucają wszelkie modowe konwenanse. Ubranie ma odzwierciedlać naszego ducha, nie wiek (czytaj więcej).

W dzisiejszych czasach skórzana kurtka (kurtka snowboardowa damska roxy) stanowi klasyczny element garderoby i nic nie zapowiada, aby kiedykolwiek utraciła ten status.