Artystyczne stylizacje

Kontrola u dentysty – płatnie czy państwowo?

stomatolog
Każdy z nas boryka się niekiedy z bólem zęba. Nie możemy spać, jeść, sytuacja wydaje się być nie do wytrzymania. Wyłącznym ocaleniem może być wówczas tylko dentysta. Jednak i tych jest ogrom. Który stomatolog przyda się bardziej – płatny czy z publicznej kliniki? Ile kosztować nas będzie leczenie kanałowe? Czy jest finansowane?

Jeżeli jesteśmy studentem lub personą zatrudnioną na umowę etatową, mamy zagwarantowaną publiczną opiekę medyczną – dentysta – pod tym adresem -> więcej dowiesz się na tej stronie – także wchodzi w grę. Program obejmuje całkowity pakiet leczenia – wizyta kontrolna, leczenie kanałowe a nawet odkamienianie zębów raz na rok. Lecz nie wszystko jest takie kolorowe jakby się mogło wydawać. Co prawda dzięki wprowadzeniu zaawansowanej informatyki nie trzeba przy rejestracji posiadać naszej legitymacji ubezpieczeniowej – znak pesel wystarczy.
gabinet dentystyczny
Autor: Bosc d’Anjou
Źródło: http://www.flickr.com

Lecz czekając na wizytę profilaktyczną, należy uzbroić się w czas. Stomatolog w placówce publicznej ma niezwykle długa kolejkę petentów, dlatego na spotkanie z nim można czekać nawet parę miesięcy. Na szczęście, jeżeli mamy nagłą sytuację, paraliżuje nas straszny ból, możemy udać się do niego bez kolejki. Poza tym, sponsorowane są jedynie klasyczne plomby w kolorze czarnym- za zaawansowane, białe, przyjdzie nam zapłacić z własnej kiesy.

Kliniki prywatne to całkowicie inna bajka. Piękne wnętrza, nastrojowa muzyka, wykwalifikowana recepcjonistka. Na termin kontroli musimy poczekać maksymalnie jeden dzień, gdyż nasz dentysta – sprawdź tutaj – nie codziennie jest dostępny. Aby zapisać się w nowej klinice nie potrzebujemy mieć żadnych zaświadczeń, jedynie dowód osobisty aby spisać nasze dane, zob. . Stomatolog utworzy nam naszą własna kartotekę, prześwietli nam jamę ustna rentgenem, i zacznie swoje dzieło. Niestety, w zależności od miejsca zamieszkania, trzeba liczyć się ze sporymi kosztami za tego rodzaju świadczenia. Jeżeli wymagane będzie leczenie kanałowe zęba trzonowego, koszt może wynieść nawet tysiąc złotych. Poza tym, dentysta wcale nie będzie bardziej wykwalifikowany niż ten w przychodni państwowej – sami często pracują w miejskich placówkach, a wieczorami przyjmują prywatnych pacjentów.

Jeśli pragniemy, aby nasze szczęki obejrzał stomatolog, musimy podjąć ważną decyzję – jaki rodzaj usługi wybrać? Służba publiczna jest bezpłatna, jednak kolejki niezmiernie długie. Z drugiej strony komercyjna klinika ugości nas od ręki, ale niestety wiąże się to ze znacznym wydatkiem. Sami musimy stwierdzić, jakie są nasze priorytety.

Powiązany artykuł: