Artystyczne stylizacje

Jak pielęgnować dojrzałą cerę?

cera
Już po czterdziestym roku życia u kobiet zaczyna spadać ilość hormonów, głównie estrogenu. Nie pozostaje to bez wpływu na naszą skórę. Stąd wymaga ona troszeczkę innego traktowania. W okresie poprzedzającym menopauzę, w czasie jej trwania oraz po jej zakończeniu zredukowany poziom estrogenów jest przyczyną pojawiania się rozlicznych objawów starzenia się skóry, zwanych starzeniem hormonalnym. Na skutek spadku stanu estrogenów następuje zanikanie włókien kolagenowych odpowiadających za gibkość jak też odpowiednie napięcie skóry.

zdrowa skóra
Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Następuje także zmniejszenie liczby związków mających zdolność wiązania wody. Dochodzi do ścieńczenia naskórka. Zanikowi ulega też podskórna tkanka. W wyniku owych procesów skóra traci zwartość i gibkość, zwiększają się bruzdy powstałe na skutek naturalnego procesu starzenia się. Wygląd skóry pogarsza również utrata poprawnego nawilżenia spowodowana zmniejszająca się ilością związków tłuszczowych. Zbyt mała ilość lipidów w skórze sprawia, iż woda odparowuje, natomiast okrojona zawartość kwasu hialuronowego mającego dar wiązania jej jeszcze bardziej zwiększa suchość (płatek pod oko).

Poza tym u osób, które nie stosowały odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, na skórze pojawić się mogą różne przebarwienia. Pomocna w walce z tymi zmianami może okazać się hormonalna kuracja zastępcza, której rozpoczęcie powinno się skonsultować z medykiem. Hormonalna kuracja zastępcza nie zwalnia jednak z obowiązku odpowiedniej pielęgnacji skóry. Przede wszystkim konieczny jest dobry dobór kremu. Obowiązkowo w kosmetyczce powinny się znaleźć krem przeciwzmarszczkowy a także płatki pod oczy (kremy na zmarszczki). Kosmetyki dla pań dojrzałych będą niestety drogie, ale za to w najwyższym stopniu bogate w aktywne składniki. Więcej: www

Krem taki poza tym, iż musi być odżywczy, by polepszyć barierę lipidową wiążącą w skórze wodę, powinien też zawierać potrzebne skórze składniki. Najlepiej by było dostarczać w kremie kolagen będący typem białka, z jakiego między innymi zbudowana jest nasza skóra. Są też substancje sprzyjające produkcji kolagenu przez nasz organizm, dla przykładu witamina C. Dostarczenie takich substancji pobudza syntezę kolagenu. Krem taki trzeba wklepać w skórę buzi i szyi i dekoltu. Takie kremy nabędziemy w drogeriach oraz dobrych aptekach.