Artystyczne stylizacje

Jak niezwykle ważne są komórki macierzyste dla naszej ogólnej kondycji – na czym polega ich zbawienne działanie?

piegi na kolanach
Nasze ciało jest złożone z wielu różnorodnych typów komórek, są one konieczne dla stanu naszego zdrowia. Są one odpowiedzialne za codzienne czynności, o których nawet za bardzo nie myślimy, jak bicie serca, oczyszczanie krwi przez nerki, prace mózgu i tym podobne. Bardzo ważną rolę w naszym organizmie spełniają komórki macierzyste, kreują one różnorodne rodzaje komórek, są one dostawcą także całkowicie nowych komórek. Co więcej, kiedy komórki macierzyste ulegają podziałowi są w stanie kreować więcej komórek macierzystych. Przykładowo, komórki macierzyste skóry mogą tworzyć nowe komórki, naturalnie skóry, albo za takie, które są odpowiedzialne za produkcję melatoniny.

Badania, laboratorium
Autor: 123dan321
Źródło: http://www.sxc.hu
Komórki macierzyste są bardzo ważne dla zdrowia. Podczas choroby albo gdy ulegamy urazom nasze komórki są bardziej narażone na uszkodzenia lub obumarcie spowodowane starzeniem. To właśnie w takim momencie aktywizowane są komórki macierzyste. Naprawiają one i odbudowują uszkodzone tkanki, a także zajmują się wymianą obumarłych komórek. W ten właśnie sposób komórki macierzyste potrafią zadbać o nasze zdrowie zatrzymując jednocześnie przedwczesne starzenie się.
Komórki macierzyste w ortopedii to wiele różnorodnych form. Naukowcy są zdania, że każdy narząd naszego ciała posiada swoje komórki (rozwinięcie zagadnienia: Artemed) takiego typu. Przykładowo, krew zbudowana jest z komórek macierzystych krwi. Dodatkowo, takie komórki są obecne już od najbardziej wczesnych etapów ludzkiego embrionu

Prawdziwą nadzieją są embrionalne komórki macierzyste, czyli komórki z hodowli. Naukowcy są naprawdę zaskoczeni i bardzo zadowoleni z możliwości, jakie dają nam tego typu komórki. Są one w stanie tworzyć każdą z tkanek naszego ciała w trakcie rozwoju embrionu ludzkiego. Co to naprawdę znaczy? Gdy zwykłe komórki macierzyste krwi tworzą tylko komórki krwi, to embrionalne są w stanie wytwarzać krew, mózg, skórę oraz kości. Dodatkowo, embrionalne komórki macierzyste mogą budować tkanki i narządy, czego nie zrobią nawet dojrzałe komórki macierzyste. Powoduje to, że są w one w stanie uleczyć chore narządy. Zobacz co to artroskopia kolana.

Obecnie jesteśmy w stanie wyróżnić kilka przeszczepów komórek macierzystych, które są akceptowalne przez naukowców, to oznacza że są sprawdzone i bezpieczne. W tej grupie możemy wyróżnić przeszczep szpiku kostnego. Na uwagę zasługują również komórki macierzyste w kolanie, to znaczy staw kolanowy, jaki można wyleczyć komórkami macierzystymi. Podczas urazu kolana łąkotka jest narażona na rozerwanie lub pęknięcie. Potrzebna jest wtedy rekonstrukcja acl. W takiej sytuacji najbardziej skutecznym sposobem, żeby to naprawić jest artroskopowe zszycie poszczególnych części. Najlepsza metoda, to ta polegająca na naszyciu łatki z kolagenu wokół kontuzjowanej łąkotki. Kolagen jest właśnie nasączony komórkami macierzystymi, które pobiera się od pacjenta podczas zabiegu.