Artystyczne stylizacje

Ekologiczna żywność to tylko moda?

Ekoj
Polacy dopiero zainteresowali się tym, co jedzą. Krzywią się na chemiczne barwniki i wymagają wysokiej jakości. Zdrowa żywność przestaje być wymysłem i pojawia się w zwykłych domach. Sklepy, które sprzedają produkty ekologiczne łączą się zwykle z wysokimi i nieuzasadnionymi cenami.

ekologiczna żywność
Autor: a_b_normal123
Źródło: http://www.flickr.com

Faktycznie zdrowa żywność (więcej zdrowa żywność) nie należy do najtańszych. Płacimy za jakość, ale tutaj też są pewne granice. Moda zawyża ceny produktów. Wszystko się zmienia, bo zdrowe jedzenie wkracza do dyskontów spożywczych.

Ekologiczna żywność – co to jest?
Najprościej, zdrowa żywność ekologiczna to wszystkie warzywa, owoce które rosną bez chemicznych, sztucznych nawozów, barwników, aromatów, na żyznych terenach. Zdrowe warzywa najczęściej siejemy sobie sami w ogródkach. Hodowla zwierząt (http://www.alpaki.pl/) związane jest z samodzielną produkcją pasz – dla ich zdrowia. Wszystko dokładnie reguluje Unia Europejska i to waśnie ona podejmuje decyzję, co może być uznane za ekologiczną żywność.

Warzywa, które kupujemy inaczej smakują. Nie zawsze jest sposobność powąchać pomidora prosto z ogródka, a truskawki, z hipermarketu są inne niż te, które pamiętamy z dzieciństwa.

Zdrowe posiłki dla dzieci
Zakup normalnego jogurtu, lub też mięsa, nie jest banalny, gdy myślimy o zdrowiu dzieci. Spora część mam decyduje się na specjalne sposoby odżywiania swoich pociech, od od wczesnego dzieciństwa zdrowo karmiąc. Posiłki dla niemowląt musi przygotowywać bardzo ostrożnie. Nie ma wątpliwości, że w tej sytuacji wygrywa jest jakość. Pierwszym problemem może okazać się mleko dla niemowląt – to skład i receptura pełnią ważną funkcję. Półroczne dziecko domaga się zróżnicowania pokarmu, a w diecie powoli muszą pojawiać się nowe smaki. Zdrowe jedzenie to także kaszki dla niemowląt, chociaż powoli dzieci muszą jeść też jajka, zupy, mięso (więcej na ten temat tutaj).

Warto więc dbać o dobrą jakość kolejnych posiłków i czasami odwiedzić pobliski sklep z ekologiczną żywnością. Pamiętaj, że zdrowa żywność nie jest synonimem produktów z certyfikowanych upraw. Patrz na to, gdzie dojrzewały warzywa i nie daj się zwieść temo, co na etykietach produktów, które niekoniecznie są zdrowe.