Artystyczne stylizacje

Czemu wełna stała się tak niezwykle popularnym materiałem, bardzo często wykorzystywanym w przemyśle odzieżowym.

dzianina wełniana
Wełna większości z nas będzie się kojarzyła albo z eleganckimi marynarkami i garniturami, albo bardzo ciepłymi płaszczami, czapkami i szalikami. A tak naprawdę wełna stosowana jest w dużej ilości różnych przypadków, nie tylko jako samodzielna tkanina, ale też jako dodatek do bawełny albo lnu. Jej popularność wynika przede wszystkim z cech, które posiada, a posiada ich naprawdę dużo.

Przede wszystkim wełna parzona doskonale zabezpiecza przed chłodem i rewelacyjnie zabezpiecza przed wilgocią (tutaj możesz zamówić wełnę parzoną). Dzięki temu nadaje się do noszenia nie tylko podczas chłodów, ale też bardzo dobrze sobie radzi podczas letnich upałów. Jak się okazuje w praktyce ubrania zrobione z wełny przez wiele osób uznawane są za bardzo wygodne nawet przy wysokich temperaturach. Co istotne, wełna grzeje nawet wówczas, kiedy jest wilgotna. Bierze się to z tego, że włókna wełniane pochłaniają dużo wilgoci, dzięki czemu nawet jak się zmoczą, to nie będzie się tego odczuwać noszących. Taka właściwość jest niezwykle cenna w naszym klimacie, gdy jesienią i zimą często padają deszcze.

dzianina wełniana
Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
dzianina wełniana
Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jedną z istotniejszych zalet, jakie ma dzianina wełniana (Poszukujesz dzianin wełnianych? Sprawdź tutaj), jest bardzo duża sprężystość – twój dostawca dzianiny wełnianejlamalama.pl – twój dostawca dzianiny wełnianej). Dzięki temu ubrania uszyte z takiej tkaniny w zasadzie nie wymagają prasowania lub to prasowanie będzie dość rzadkie. Podobnie jest z praniem. Ponieważ wełniane tkaniny wykonywane są z naturalnych włókien, to ich budowa powoduje, że w pewien sposób ulegają one samooczyszczeniu. Przez to nie pochłaniają tak bardzo zapachów i kurzu, jak inne materiały, a tym samym nie wymagają tak częstego prania. Wełna może być wytwarzana z kilku odmian zwierząt, najwięcej wytwarza się jej z owiec. W mniejszych ilościach wykorzystywane są też inne gatunki zwierząt, takie jak wielbłądy czy nawet króliki. Z nich wełny pozyskuje się znacznie mniej, ale za to cechuje się ona bardzo dobrymi właściwościami i parametrami.

Najbardziej znanym rodzajem ekskluzywnej wełny jest kaszmir. Ten rodzaj wełny pochodzi z sierści kóz zamieszkujących górskie rejony Mongolii i Chin, a wytwarza się ją ręcznie w naprawdę niedużych ilościach.