Artystyczne stylizacje

Czerwone czy białe – jakie wino wybrać?

images
Autor: hlkljgk
Nie trzeba być koneserem wina, by potrafić wymienić takie nazwy jak Chianti, Marsala czy Bardolino. Te wina włoskie to jedne spośród najbardziej znanych jak również lubianych win na świecie. Nic w tym dziwnego. Włochy zaliczają się najstarszych regionów, zajmujących się hodowlą winorośli.

Chwilowo na terenie państwa hodowanych jest ponad 2000 różnych rodzajów winogron. Działa tam ponad milion winnic. Wytwarzają one blisko 15% globalnej produkcji wina. Włochy to globalny potentat w owej dziedzinie, zaś wina włoskie to marka sama w sobie.

Wino białe

Do produkcji białego wina stosuje się najczęściej jasne kiście. Co nie oznacza, iż ciemna odmiana tych owoców się do tego nie przydaje. Białe wino sporządza się przy użyciu fermentacji czystego moszczu, czyli soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Najbardziej popularne białe wino we Włoszech to Soave. Dużą popularność zawdzięcza dobrej cenie jak również odpowiednim walorom smakowym. To wino posiadające względnie lekki aromat. Degustując je poczujemy migdałową nutę. Próbując tego białego wina ma się nieodparte odczucie lekkości i harmonii.

Wino czerwone

Jak wcześniej w pisaliśmy, białe wino uzyskuje się z wykorzystaniem fermentacji czystego soku, z kolei czerwone wino tworzy się w obecności skórek oraz pestek winogron. Występuje ono w odmiennych tonach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino tworzy się z ciemnych winorośli zwanych popularnie czarnymi.

Kiedy przeczytasz prezentowany artykuł, to też zaciekawi Cię oryginalna wiadomość (https://durszlak.pl/przepisy-kulinarne/drozdzowe), która posiada podobne dane na ten temat, zatem kliknij tu.

Jedno z najbardziej prestiżowych czerwonych win włoskich to z pewnością Bardolino. To wino wytrawne tworzone w prowincji Werona. Zalecane do pierwszych dań, salami, pieczeni oraz serów. Powinno się je podawać w temperaturze pokojowej.

Włosi – fani wina

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie może zabraknąć w kuchniach Włochów w trakcie żadnego z posiłków. W następstwie tego nie zdumiewa fakt, że obywatele tego państwa prowadzą jeżeli chodzi o konsumpcję wina. Mówiąc dokładnie zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden obywatel tego państwa wypija rocznie 70,8 litra wina.