Artystyczne stylizacje

Biżuteria, która przez wieki nie zmienia swojej roli i ciągle jest bardzo cennym nabytkiem dla wszystkich kobiet.

kolczyki srebrne
Biżuteria od stanowiła element ozdobny, wzbudzający westchnienia kobiet niezależnie od stanu posiadania oraz wieku. Obecnie nadal stanowi uroczy dodatek, uzupełniający kreację i zadający styluwłaścicielce.

Na przełomie lat moda i wzory się zmieniały, niektóre materiały pojawiały się w wyrobach biżuteryjnych i zostawały na stałe, inne były tylko jednorocznym krzykiem mody i szybko odchodziły w niebyt. W zależności od mody, biżuteria przyjmowała formę niewielkich klejnocików, albo rzucała się w oczy pod postacią krzykliwych, dużych i przepięknych wzorów. W zasadzie kilka rzeczy przez lata nie zmieniło się specjalnie. Przede wszystkim metale takie jak złoto kontakt srebro cały czas będą w modzie i mają nabywców niezależnie od mody. Ma to związek również z tym, że metale te, tak samo jak kamienie szlachetne, stanowią rodzaj inwestycji, bowiem trzymają swoją wartość. Przykładowo kolczyki srebrne (cała oferta) albo złote, które już się znudziły właścicielce, można przekazać złotnikowi, a ten przerobi cenny metal w inną piękną

Przez lata regułą było to, że biżuterię robili najlepsi specjaliści, czyli właśnie jubilerzy oraz złotnicy. Ich kunszt był ceniony w okolicy a świecidełka cieszyły się dużym powodzeniem, mimo nierzadko dość zaporowej ceny. Ich zaletą było to, że jako wyrób ręczny, były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. W epoce taśmowej produkcji, na sklepowe półki zaczęły trafiać wyroby mniej interesujące, nastawione na mało zamożnego i mało wymagającego odbiorcę. ozdobę.

bransoletka srebrna
Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com

Jednakowe bransoletki srebrne czy tombakowe pierścionki mogło nosić nawet kilkaset kobiet. Taka unifikacja prowadziła także do zmniejszenia jakości wyrobów biżuteryjnych. Na szczęście rynek szybko weryfikować zaczął te mało ciekawe trendy i od wielu już lat górę zaczęła brać indywidualność projektów i niepowtarzalność wyrobów. Dużą różnicą będzie jednak to, że obecnie za wytwarzanie biżuterii biorą się osoby nie które nie mają zupełnie doświadczenia w zawodzie złotnika.

Dobrze jest, jeśli posiadają przynajmniej zmysł lub wykształcenie plastyczne. Wtedy robione chałupniczą metodą cudeńka z koralików, drucików, modeliny albo sutaszu mogą mieć szansę żeby zaistnieć w biżuteryjnym świecie.