Artystyczne stylizacje

Bambus czy „bambus”? Kilka zdań na temat właściwości tego pozytywnie ekologicznego materiału.

Bambus
Słysząc nazwę „bambus” nasze myśli od razu kierują się na wschód. Mamy przed oczyma wielkiego czarno-białego zwierzaka jedzącego pędy rośliny zwanej właśnie bambusem. I choć może nam się wydawać, że pandy są ostatnim ogniwem łańcucha żywotności owej rośliny, to mimo wszystko populacja ludzka odgrywa tu równie wielką rolę. Leżąc na kanapie i spoglądając na zasadzone w jednej z doniczek pędy bambusa i rozmyślając nad ich kolejnymi kulinarnymi zastosowaniami, nie zdajemy sobie sprawy, że materiały, z których ubrania mamy na sobie mogą mieć w składzie właśnie ten azjatycki przysmak.

Kolorowe skarpety
Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Konkretnie mowa tu o bieliźnie, a o dominację w branży walczy niejeden producent skarpet. Problem jednak, jak zwykle w przypadkach odzieży, leży w oferowanej jakości. Oryginalnie używany bambus gwarantuje antybakteryjność, ekologiczność i fantastyczne noszenie. Jednak tańsze skarpety sportowe , jak i te do użytku codziennego bardzo często jedynie były zrobione z włókna bambusowego przekształconego w wiskozę. Ta druga jest już najzwyklejszą tkaniną, wykorzystywaną bardzo pospolicie do wielu ubrań. Posiada niewiele niecodziennych właściwości, jednak tak wytworzona, nadal jest reklamowana jako produkt ekologiczny. W Ameryce Północnej za podobne działania producent skarpet otrzymuje ogromne kary za wprowadzanie w błąd klienta. W Europie oraz Polsce niestety nie ma potrzeby umieszczania podobnej informacji. W tym wypadku należy więc uważać – świadomy, rozsądny klient powinien nabyć skarpety oznaczone jako wyprodukowane z bambusa, a nie z włókna bambusowego. Odzież wytworzona oryginalnie, z klarownego i sprawdzonego miejsca jednak cieszy się wielkim zainteresowaniem.

Do swojej kolekcji wprowadziły je najpierw firmy sportowe – przedstawiając światu bambusowe skarpety sportowe, a następnie zakłady z odzieżą z wyższej półki. Oczywistym jest, że elegancki mężczyzna chce czuć się komfortowo przez cały dzień w lakierkach. Taki efekt oferują skarpety z bambusa . Także dla firm odzieżowych są bardzo pozytywnym wyborem. Dzięki cienkiemu i gęstemu splotowi pozwalają one nanosić wszelkie wzory. Bardzo często więc skarpety w takiej jakości możemy spotkać na stoiskach świątecznych, wyróżniające się od innych wieloma czynnikami. Mimo możliwości pomyłki nie ma sensu jednak zniechęcać się do skarpet z bambusa. Jeśli są z dobrego materiału, to są świetnym pomysłem do codziennego stroju, a jeśli tylko z wymienianej powyżej wiskozy – to i tak to wystarczająca, choć normalna tkanina. Najważniejsze jednak jest to, by nie przepłacać.